Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tecsun S2000
Tecsunun ve hatta belki tüm markalarda dahil olmak üzere, tasarım olarak piyasadaki en güzel radyo bence.Ama ilk tasarım kime ait acaba?

Eton elite 750 ile aynı radyo.Neyse,bu cihazda air band da dahil olmak üzere tüm bantlar mevcut.En büyük özelliklerden biride uzun ve 

orta dalga için gerekli olan ferit anteni radyonun dışında ve üstelik radyodan bağımsız 360 derece dönebiliyor.Ve bu dönebilen kısma jak ile 

harici antende bağlanabiliyor.Bir başka güzel yanı ise manuel sinyal metresidir.Tabiki bence radyoya yazımın başında belirttiğim tasarım 

şampiyonluğunu ise askeri tarzı vermektedir.Kısa dalga harici anten girişinin yanında 500 ohm luk normal tel çekip anten olarak 

kullanılabilmeside önemlidir.Bu saydığım sebeplerden dolayıda kısa dalga dinleyicilerinin yanında birçok amatör radyocunun da rafında 

yerini almıştır.Tr ye nakliye dahil fiyatı yaklaşık 340 usd dir.Bu fiyata gümrük vergisi dahil değildir.Tecsunun tüm radyolarını en uygun ve 

güvenli www.anon-co.com adresinden temin edebilirsiniz.

Çağrı İşareti:TA254439-SWL
Sangean Ats-909x-Wellbrook Loop Anten-360' Anten Rotor
QTH:Sakarya
Bul
Alıntı
Ben de yaklaşık iki aydır Tecsun'un bu modelini kullanmaktayım. Burada deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.
1- TASARIM
Tasarım olarak eski askeri telsizleri biraz anımsatıyor. Ancak ben tasarımını genel olarak çok beğeniyorum. Ekranı büyük ve yazıları net olarak görebiliyorum. Sinyal göstergesi analog. Bu durum kişiden kişiye değişebilir ben analog göstergeleri de beğeniyorum ancak daha detaylı bilgiler almak isteyenler için pek hoş olmayabilir. Tuşların sıralanışı ve kullanım kolaylığı güzel. Kanal tuning tekeri büyük ve hassas ancak frekansı ayarladıktan sonra elinizi ayar tekerinden çektiğiniz zaman bazen bir kademe geriye gelebiliyor yani örnek veriyorum 7000 khz ayarladınız. Elinizi tuning tekerinden çektiğiniz zaman 6995 khz'ye gelebiliyor. Bunu her zaman yapmıyor ama birkaç defa başıma geldi. Belki de sadece benim cihazıma mahsus bir durumdur. Üst kısmında taşımak için bir kolu var ve ön kısımlarında da iki adet metal tutamak var. Bu metal tutamaklar radyoyu daha güçlü ve sağlam gösteriyor. Alt kısmında dört tane kaydırmaz pedli ayağı var.
2- EKSTRA GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR (ANTEN, AUX, KULAKLIK vb. )
Cihazda toplamda 4 anten girişi var. Anladığım kadarıyla bunlardan ikisi kısa dalga için, bir tanesi fm için ve bir tanesi de radyonun üst kısmındaki dönebilen ferrit antenin arkasında bulunuyor. Ekstra olarak bir aux girişi de var. Üzerinde Line-in yazıyor. Bu girişi kullanarak radyo bir hoparlör olarak da kullanılabiliyor. Kendim de akıllı telefonumu bağlayarak müzik dinleyebiliyorum. Arka kısmında 455 khz if out yazan bir giriş var ancak onun ne işe yaradığını anlamadım. Yine arka kısmında LİNE OUT yazılı olan iki giriş daha var ve bunlar da sanırım başka bir ses kaynağına bağlamak için. (Ev ses sistemleri veya daha güçlü hoparlörler gibi). 3.5 mm kulaklık girişi var. İyi bir kulaklık ile kullanılırsa gayet güzel performans veriyor. Ben özellikle amatör telsiz bantlarını dinlerken (SSB) kulaklık performansını başarılı buluyorum. Referans olması açısından kullandığım kulaklık modelini de belirtiyorum. Anker Soundcore Life Q10 modeli. Son olarak da cihazın sol tarafında DC 6 volt güç girişi var. Radyonun kutusunda gelen adaptör ile birkaç kez denedim. Kısa dalga bantlarında çok hafif bir parazit yapabiliyor ama onu da her zaman duymadım. Bu arada yanında gelen adaptörü kaliteli bulduğumu söylemeliyim.
3- GÜÇ TÜKETİMİ
Adaptör ile kullanıldığında kayda değer bir güç tüketimi hissetmezsiniz ancak pil ile kullanmak istediğinizde işler biraz değişiyor. D boy 4 adet pille çalışıyor ve yoğun kullanımda bu piller 10 gün civarında gidiyor. Tabi ben çinko karbon piller ile kullanıyorum. Alkalin piller ile bu süre daha uzun olacaktır. Ancak pilleri pahalı ve bu ölçüdeki pilleri her yerde bulamıyorsunuz. Pil tüketimi özellikle SSB bantları dinlerken pilin daha çabuk azaldığını gözlemledim.
4- TAŞINABİLİRLİK
Görsellerinden de anlaşılacağı üzere çok taşınabilir bir radyo değil. Daha çok masa üzerinde kullanılmak için tasarlanmış. Ancak yine de üst kısmına bulunan taşıma kolu sayesinde istenilen yere götürülebilir. Pillerle beraber biraz ağır.
5- HOPARLÖR KALİTESİ
Hoparlörün kaç watt olduğunu bulamadım. Cihazın içini daha önce açmıştım ancak hoparlör üzerinde herhangi bir şey yazmadığı için net bir şey söyleyemiyorum. Ancak tok bir sesi var ve güçlü. Bass performansı ortalama bir radyodan çok daha iyi. Ancak sesi en yüksek seviyeye çıkardığımda biraz bozulma olduğunu hissettim.
6- SİNYAL ALIM GÜCÜ
Gelelim en önemli kısmına Smile  Birçok kısa dalga dinleyicisinin en çok merak ettiği konu sinyal alım gücü oluyor. Bu radyoyu düzgün araştırma yapmadan, tavsiyelere dikkat etmeden çok yüksek bir beklenti ile satın aldım. İlk kullanımımda memnun olmamış gibiydim ancak bu tamamen benim beklentilerimin çok çok yüksek olması ile ilgili bir durumdu. Ayrıca radyonun birçok hassas ayarını da kullandıkça keşfettim ve iki aylık kullanım tecrübelerimden sonra performansının gayet tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Tabi bu yine sizin beklentilerinizle alakalı Smile mucize beklediğiniz zaman öyle olmadığını cihaz size gösteriyor. Bantlara göre sinyal alım güçlerinden bahsedeceğim.
a- FM
Fm alımı mükemmele yakın. Teleskopik anteni dahi açmadan birçok istasyonu rahatlıkla dinleyebiliyorum. Anteni açtığımda ise sinyal daha da yükseliyor doğal olarak. Ekstradan bir de harici fm anten girişi var ve aktif anten kullanılınca fm için çok uzak denilebilecek mesafelerden de sinyal alabiliyor. Hoparlörünün kalitesi fm dinlemeyi daha güzel hale getirdi benim için.
b- SW, SSB
Fm kısmından önce bahsettiklerim bu kısımda geçerli. Kısa dalgada bu cihazdan daha iyi radyolar kesinlikle var. Özellikle Eton ve Sony modellerinde. Ancak yine de bu radyo da ilk 10 içerisine girer diye düşünüyorum. Yani boş bir cihaz da değil. SSB kısmında kulaklıkla çok güzel performansı var ancak ayarlamaları yaptığınız potansiyometreler çok hassas. Alışana kadar SSB frekanslarında ses bile duyamadım desem yeridir. Fakat ayarlamaları öğrenip kullanıma alıştıktan sonra bir problem yok. Kendi teleskopik anteni ev ortamında ssb de yeterli değil. Tecsun an-05 gibi basit bir anten yeterli gelir. Balkona anteni yerleştirdim ve teleskopik antene bağladım. Bu şekilde gayet iş görüyor.
c- MW, LW
Üst kısmında bulunan dönebilen ferrit anten iyi iş çıkarıyor. Akşam saatlerinden itibaren orta dalga yayınlarının çoğunu fm gibi dinleyebiliyorum. Tabi burada lokasyon da çok önemli ancak diğer radyolarım karşısında farkını çok net belli ediyor.
Uzun dalgada ise bugüne kadar sinyal yakalayabildiğim tek radyo bu oldu. 153 khz, 171 khz. 225 khz ve 252 khz yayınlarını özellikle akşam saatlerinden itibaren alabiliyorum. Mini whip aktif anten ile ferrit antene harici bağlandığım zaman uzun dalga şaşırtıcı şekilde güçleniyor. Ancak orta dalgada mini whip neredeyse hiç etkili olmadı.
d- AİR BAND
Hava bandı ile çok ilgili olmadığım için fazla dinleme yapmadım ama bu bantta da doğru frekansı yakaladığında güçlü olduğunu fark ettim. Radiwow r-108'in hava bandı ile kıyaslayınca farkı görmek daha kolay oldu benim için.

SONUÇ
Toparlayacak olursam radyo Tecsun markasının üst seviye modellerinden biri ve birçok konuda memnun edebilecek bir performansı var. Ancak işin içine fiyat girdiği zaman tekrar tekrar düşünmek gerekiyor. Özellikle bu günlerde fiyatlarını kontrol ettiğimde sıfır fiyatlarının 15 bin tl civarında, ikinci ellerinin ise 8-9 binlerde olduğunu gördüm. Biraz araştırma yapılırsa bu fiyatlara daha iyi radyolar bulunabileceğini düşünüyorum. Ya da bu bütçe ile birkaç farklı radyo alarak daha zengin bir deneyim yaşanabilir. Ne istediğimize karar verdikten sonra seçim yapmak daha kolay olacaktır. İlerleyen günlerde bu cihazla ilgili tecrübelerim arttıkça burada paylaşmaya devam edeceğim. Aşağıya cihazın içinin birkaç fotoğrafını ekliyorum. Çok detaylı olmasa da burada bulunması belki işe yarar. Umarım incelemem bu modeli merak edenler için faydalı olur. Herkese keyifli dinlemeler.
Bul
Alıntı
Bu muhteşem cihazda FM’de rds Af özelliği olsa keşke. Sırf bu yüzden cihazdan vazgeçmek zorunda kaldım Ve sangean ats-909x aldım. Ama çok memnunum.
Bul
Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi